تفاوت بین سمنت برد و تخته گچی (کناف)

در پروژه‌های ساختمانی، سمنت برد و تخته‌های گچی دو محصول متفاوت هستند که از نظر مقاومت در برابر آب، قدرت و هدف استفاده‌شان نیز تفاوت‌های مهمی دارند. با اینکه ظاهر این دو نوع تخته به نظر مشابه می‌آید، اما نمی‌توان آن‌ها را به جای یکدیگر استفاده کرد. در ادامه به تفاوت‌های اصلی بین سمنت برد و تخته گچی می‌پردازیم:

تفاوت های بین سمنت برد و تخته گچی

۱. مقاومت

 • سمنت برد: از ترکیبی از سیمان و الیاف سلولزی ساخته می‌شود. این ترکیب باعث مقاومت بسیار بالای تخته می‌شود. سمنت برد مقاوم در برابر تابش‌های ماورای بنفش، بادهای شدید و باران شدید است.

 • تخته گچی: از گچ بین دو لایه کاغذ ساخته می‌شود. این تخته ضعیف‌تر است و تنها برای استفاده در داخل ساختمان مناسب است.

۲. نصب

 •  نصب سمنت برد نیاز به دستگاه‌های برش قدرتمندی مانند اره دایره‌ای دارد. به دلیل وزن بالای سمنت برد، نیاز به ابزارهای قوی است.
 •  تخته‌های گچی با یک چاقوی کاربردی قابل برش هستند و به دلیل وزن کم، یک نفر می‌تواند آن‌ها را حمل کند و نصب کند. نصب سمنت برد نیاز به حرفه‌ای‌ها دارد که دارای مهارت و ابزارهای لازم برای انجام کار با ایمنی و صحیح هستند.

۳. مقاومت سمنت برد در برابر آب

 • سمنت برد می‌توانند ضد آب یا ضد نفوذ آب باشند. هسته داخلی تخته‌های گچی ضد آب نیست، اما برخی از محصولات دارای کاغذ مقاوم در برابر رطوبت بر روی سطح خارجی تخته‌های گچی هستند.

به طور خلاصه، سمنت برد برای مصارف خارجی و مناطقی که به باران و رطوبت معرض هستند مورد استفاده قرار میگیرد.

از چه پیچ هایی برای سمنت برد و گچبرگ استفاده میکنیم؟

برای سمنت برد از پیچ‌هایی با کاربرد خاص استفاده می‌شود. این پیچ‌ها باید مناسب برای نصب در سطوح سخت مانند سمنت برد باشند. در ادامه، نوع پیچ‌هایی که برای سمنت برد مناسب هستند را بررسی می‌کنیم:

 1. پیچ‌های تپکان (Tapcon): این پیچ‌ها برای نصب در سمنت برد بسیار مناسب هستند. آن‌ها دارای نوک الماسی برای نفوذ بهتر در سطوح سخت مانند سمنت برد و فایبر سمنت برد هستند. همچنین، دارای مهره‌های عمیقی هستند که مقاومت نگه‌داری آن‌ها را افزایش می‌دهد.
 2. پیچ‌های Bildex Stucco Anchors: این پیچ‌ها در فروشگاه‌های ساختمانی معتبر مانند  کندو نما قابل تهیه هستند. آن‌ها دارای رنگی طبیعی تر (رنگ قهوه‌ای) نسبت به پیچ‌های نوع Tapcon هستند. این پیچ‌ها دارای دو اندازه سر (25*4.2 و 32*.42) و سه تنظیم مختلف سر (سر گرد، سر صاف و سر شش‌ضلعی) هستند. همه این انواع برای نصب اشیاء مختلف مناسب هستند، اما شما باید به نوع پیچی برای نصب موردنظرتان مناسب است، توجه کنید. این پیچ‌ها در اندازه‌های مختلفی از 1 1/2 اینچ تا 2 7/8 اینچ عرضه می‌شوند. برای اشیاء سبک، پیچ‌های 1 1/2 اینچ مناسب هستند، اما اگر زیر تخته پایه از فوم استفاده کرده‌اید، پیچ‌های 2 1/8 اینچ مناسب‌تر هستند. قبل از نصب، ضخامت سمنت برد خود را اندازه‌گیری کنید تا پیچی با طول بیشتر انتخاب کنید.
 3. برای سطوح سنگی (Stucco) نیز باید از پیچ‌هایی با ویژگی‌های خاص استفاده کنید. این پیچ‌ها باید دارای نوک الماسی برای نفوذ بهتر در سطوح سنگی و بتن باشند. همچنین، مهره‌های عمیقی دارند که مقاومت نگه‌داری آن‌ها را افزایش می‌دهد

به طور خلاصه، برای سمنت برد از پیچ‌های تپکان (Tapcon) یا پیچ‌های Bildex Stucco Anchors استفاده کنید. این پیچ‌ها دارای نوک الماسی برای نفوذ بهتر در سطوح سخت مانند سمنت برد و سنگی هستند. همچنین، مهره‌های عمیقی دارند که مقاومت نگه‌داری آن‌ها را افزایش می‌دهد . برای نصب در سطوح سنگی (Stucco) نیز از پیچ‌هایی با ویژگی‌های مشابه استفاده کنید .

لطفاً توجه داشته باشید که این توصیه‌ها برای نصب در سطوح مشخصی می‌باشند و قبل از نصب، به نوع سطح و شرایط محیطی خود توجه کنید.

برای نصب تخته‌های گچی (plasterboard) از پیچ‌های خودکار (drywall screws) استفاده می‌شود. این پیچ‌ها به دلیل طراحی و ویژگی‌های خاص خود، برای این کار بهترین انتخاب هستند. ویژگی‌های پیچ‌های خودکار به شرح زیر است:

 1. شکل سر پیچ خودکار: پیچ‌های خودکار دارای سری با شکل بالاگوش (bulge head) هستند که نوعی تغییری از پیچ‌های کانترسانک (countersunk) می‌باشد. زیر سر پیچ به شکل منحنی است و نه مستقیم مانند پیچ‌های کانترسانک است. این ویژگی باعث می‌شود پیچ‌ها به راحتی با سطح تخته‌های گچی هم‌سطح شوند. به طور کلی، هدف از نصب پیچ‌ها این است که حدود 1-2 میلی‌متر زیر سطح تخته‌های گچی قرار گیرند تا بعداً روی آن‌ها مواد روکشی (مثل گچ) را به راحتی بپوشانید.
 2. نوع موضوع پیچ خودکار: پیچ‌های خودکار دارای موضوعی با پیچ‌های موضوع خودکار (coarse thread) هستند. نسخه  خودکار باعث می‌شود پیچ‌ها به سرعت در چوب فرو بروند و نصب محکمی را برای تخته‌های گچی فراهم کنند.
 3. نوک پیچ خودکار: پیچ‌های خودکار دارای نوکی تیز هستند که باعث می‌شود به راحتی در چوب فرو بروند.
 4. جنس و پوشش پیچ خودکار: پیچ‌های خودکار از فولاد سخت و شکننده با پوشش فسفات (phosphate) ساخته می‌شوند. این پیچ‌ها به‌طور اصلی برای چوب نرم طراحی شده‌اند و معمولاً در مواد سخت‌تر شکست می‌خورند. پوشش فسفات از زنگ‌زدایی پیچ‌ها جلوگیری می‌کند.

به عنوان یک نکته، اگر در سطوح فلزی نصب می‌کنید پیچ های نازک (fine thread) پیچ‌های خودکار را انتخاب کنید. همچنین، همیشه مطمئن شوید که طول پیچ‌ها را به درستی انتخاب کنید. برای تخته‌های گچی با ضخامت 9.5 میلی‌متر از پیچ‌های 32 میلی‌متر و برای تخته‌های 12.5 میلی‌متر از پیچ‌های 35 میلی‌متر استفاده کنید. این اندازه‌ها برای نصب در چوب نرم مناسب هستند.

پیچ‌های خودکار به طور کلی برای نصب تخته‌های گچی به ستون‌ها یا تیرها استفاده می‌شوند. همچنین، می‌توانید از پیچ‌های خودکار برای نصب تخته‌های گچی به دیوارهای چوبی نیز استفاده کنید. در هر صورت، مطمئن شوید که پیچ‌ها به درستی در ستون‌ها یا تیرها قرار گرفته‌اند تا تخته‌های گچی به درستی نصب شوند.

با استفاده از پیچ‌های خودکار، می‌توانید تخته‌های گچی را به سطوح مختلف نصب کنید، از جمله دیوارهای چوبی، ستون‌ها، تیرها و سقف. همچنین، این پیچ‌ها برای نصب تخته‌های گچی در سقف‌های چوبی نیز مناسب هستند.

لطفا توجه داشته باشید که این توصیه‌ها برای نصب در سطوح مشخصی می‌باشند و قبل از نصب، به نوع سطح و شرایط محیطی خود توجه کنید.

تا کنون نظری ثبت نشده است. شما اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید!

شرکت طراحی سایت : ره وب

سوالی دارید؟ کلیک کنید!